Ligipääsetavus

Ligipääsetatvuse avaldus

See on Kättetoimetamisportaali ligipääsetavuse avaldus. EL kehtestab digiteenuste osutamisel ligipääsetavuse nõude, mis eeldab, et kõik avalikud teenused peavad olema ligipääsetavad. See tähendab et, teenuse loomisel on kasutatud teatud tehnilisi vahendeid ja sisu koostamise põhimõtteid, nii, et see vastaks EN 301 549 V3.2.1 (2021-03) https://www.etsi.org/deliver/etsi_en/301500_301599/301549/03.02.01_60/en_301549v030201p.pdf ligipääsetavuse suunistele, mis aitavad teenuse sisu tarbida nägemis-, kuulmis-, füüsilise-, kõne-, tunnetusliku-, keele-, õppimis-, ja neuroloogiliste puudustega kasutajatel.

Käesolev avaldus kehtib veebilehe Kättetoimetamiseportaal https://kattetoimetamisportaal.rik.ee/ kohta.

Digiteenuste juurdepääsetavuse vastavus

Vastab osaliselt juurdepääsetavuse nõuetele.

Õigusnormidele mittevastavad osad veebist

  1. Lingi tekstist peab saama selgelt aru, mida see link teeb. Kui lingi tekst on lihtsalt “Kliki siia” või “Rohkem”, peab seda selgitav kontekst (nt artikli pealkiri) olema lingiga seotud nt aria-describedby kaudu, et ekraanilugeja selle koos lingiga ette loeks (WCAG 2.4.4). Lingi tekst ei tohi olla lihtsalt URL. Lingi tekst ei tohiks sisaldada sõna “link”, sest ekraanilugejad ütlevad niikuinii, et tegu on lingiga.
  2. Kui nupu sees on teksti asemel ikoon, pilt või üksik täht, tuleb nupule anda atribuut aria-label=“…”, et nupu funktsioon oleks ekraanilugejat kasutavale inimesele mõistetav. (WCAG 1.3.3)
  3. Sisu kordamist ühe lehe ulatuses tuleb vältida, sest see võib olla ekraanilugejaga kasutajale olla segadusseajav ja tüütu. Korduvat sisu peab saama ülehüppamislinkidega vahele jätta. (WCAG 2.4.1)

Teenuse osad, mis ei pea olema ligipääsetavad (WCAG 3.3.4)

  1. Veebilehtede puhul, mis põhjustavad kasutajale juriidilisi kohustusi või finantstehinguid, muudavad või kustutavad kasutaja kontrollitavaid andmeid andmesalvestussüsteemides või esitavad kasutajatesti vastuseid, kehtib vähemalt üks järgmistest punktidest:
    1. Tagasivõetavad: Kasutaja tehtud otsused on tagasivõetavad
    2. Kontrollitud: Kasutaja sisestatud andmeid kontrollitakse sisestusvigade suhtes ja kasutajale antakse võimalus need parandada
    3. Kinnitatud: Saadaval on mehhanism teabe ülevaatamiseks, kinnitamiseks ja parandamiseks enne esitamise lõpetamist.

Alternatiivid

Teenuse ligipääsetavust on võimalik parandada oma arvutit brauseri- ja operatsioonisüsteemi seadistades. Alljärgnevalt ülevaade põhilistest abivahenditest.

Põhjalikum samateemaline juhend on kättesaadav https://mcmw.abilitynet.org.uk/ (inglise keeles). Kui jääte hätta, võtke meiega ühendust ktp@rik.ee.

Ekraanilugeja kasutamine

Ekraanilugeja on programm, mis üritab arvutiekraanil kujutatavat interpreteerida ja teistes vormides edasi anda – näiteks helidena, audiokommentaarina. Eelkõige on see abivahend vaegnägijate jaoks.

Sellel kodulehel esitatud sisu on loodud vastavalt ekraanilugejatele arusaadavatele standarditele ja nii, et igat tüüpi visuaalset sisu on võimalik taasesitada teises vormis. Näiteks on piltidel küljes tekstilised kirjeldused, video all on toodud kirjeldus videopildis juhtuva kohta, struktuursete elementide paigutus ja järjekord arvestab ekraanilugeja liikumist ekraanil ja võimaldab infot tarbida loogilises järjekorras. Windows 10 koosseisus olevas Edge brauseris on sisseehitatud funktsioon Loe ette (Read aloud), mis märgib veebilehel loetava rea ja hääldatava sõna erivärviliselt. Ettelugemist on võimalik juhtida vastaval tööriistaribal ja hiire abil. Loe ette funktsioonis ei ole eesti keel veel toetatud.

Windows 10 hõlbustusvahendite hulgas on töölauarakendus Jutustaja (Narrator). Selle leiate, kui trükite otsinguaknas Jutustaja (Narrator) ja vajutate Enter.

Valik populaarseid ekraanilugejaid:
JAWS (Windows) http://www.freedomscientific.com/
VoiceOver (OS X, tasuta, sisseehitatud)
NVDA (Windows, tasuta) http://www.nvaccess.org/download/
SystemAccess (Windows) http://www.serotek.com/systemaccess

Sisu suurendamine

Veebilehitsejad

Sisu suurendamiseks soovitame esmalt kasutada veebilehitsejale sisseehitatud funktsionaalsust.


Kõikides populaarsetes veebilehitsejates on võimalik lehte suurendada ja vähendada, kui hoida all Ctrl-klahvi (OS X operatsioonisüsteemis Cmd-klahvi) ja samal ajal vajutada kas + või – klahvi. Teine mugav võimalus on kasutada hiirt: hoides all Ctrl-klahvi ja samal ajal liigutades hiire kerimisrulli. Tagasi normaalsuurusesse saab, kui vajutada samaaegselt Ctrl ja 0 klahvile.


Veebilehitseja laiendused

Veebilehitsejate jaoks on olemas suurendamist võimaldavad laiendused, mis täiendavad veebilehitseja olemasolevat funktsionaalsust. Näiteks Firefoxi jaoks Zoom Page, mis lubab suurenda nii kogu lehte kui ka ainult teksti; Chrome'i jaoks Zoom for Google Chrome.


Eraldiseisvad programmid

Kõik enamlevinud operatsioonisüsteemid sisaldavad seadeid ekraanil esitatava sisu suurendamiseks.


Windows'is leiate programmi nimega Magnifier, kui vajutate all vasakul Start-menüü nupule, trükite Magnifier (piisab juba mõnest esimesest tähest) ja vajutate Enter-klahvi. Avaneb väike aken, milles on kõik on suurendatult. Vaikimisi jälgib programm hiire kursori asukohta. Programmi sulgemiseks ja tavasuuruse taastamiseks tuleks klaviatuuril korraga vajutada klahve “ Windows“ ja “Esc“.

Lisainfo: https://support.microsoft.com/et-ee/help/11542/windows-use-magnifier-to-make-things-easier-to-see
Apple'i arvutitel tuleb suurendamise kasutamiseks navigeerida järgmiselt: Apple'i menüü -> System Preferences -> Accessibility (või Universal Access) -> Zoom.